Etiketimet Postime të etiketuara me "Poezi"

Etiketim: Poezi

Unë

Autor: Skender Mustafi do të pi deri sa të etem do të vdes deri sa të lindi do të vritem deri sa të ngjallem madje do të tretem mendimeve si...

Shushurimat e tëhuajit

Autor: Skender Mustafi Unë po rrija në qosh të hanit Sa më doli dritë e bardhë E ç‘po shndrisnin cuklat e janit Jo tek unë, por ku kam...

Sarah Kay: Nëse do të kisha një vajzë

"Nëse do të kisha një vajzë në vend të Nënë,ajo do të më thërriste "pika B..." kështu filloi poetja Sarah Kay, një fjalim që...

Ndarëjen nuk e pranuam

Autor: Shaban  Cakolli GRINDJE Qindra vite u grindëm Me korbin që shtirej pëllumb Për një tokë,për një lum Ja ai,ja unë por kështu deshti fati,kombi e zoti tani këtu jam unë,jo më...

Për ty Dardanë

Autor: Shaban Cakolli NDËRRIM KOHËSH Kohët shkojnë kohët vijnë sa keq vlerën që nuk ja u dijmë kohët enden,kohët ikin ato ndajnë natën me ditën ditën me natë rrëpatu,mos pusho asnjë çast jeta është...

Te Rapuha

Autor: Shban Cakolli Ti shtegëtari i panjohur Të përbej në të madhin Zot Të ndërrojmë pak fjalë,mos kurse kohën Se ma ndeze mallin sot. Sigurisht je nga Gollaku Këtej të...

I madhi Kadare (poezi)

Autor: Skender Mustafi I madhi Kadare s’është lapsi që mban nderin t‘shkruaj një fjalë është koka që bën dritë në errësirë po edhe fjala s‘është që e bën...

Cikël Poetik

Shaban Cakolli I HUMBURI Babai për të shkolluar shiti mbulesën e shtëpisë ti sikur kishe harruar s´ju gjete në ditët e pleqërisë Nëna për të harrnuar kacafytej me varfërinë ka vdekur e...

Demokracia

Poezi nga Pano Taçi Reciton Mirush Kabashi [youtube https://www.youtube.com/watch?v=TrcBav9OADQ?rel=0]

“Buzëqeshje e Trishtë” nga Hasan Qyqalla

Shkruan: Shaban Cakolli POEZI Tiranë,2013 Të dashur lexues, Përmbledhjen me poezi lirike" BUZËQESHJE E TRISHTË",e poetit Hasan Qyqalla,e përshkon fund e krye, një gjuhë e sintaksë e pastër...

Adem Berisha – poet

Shkruan: Shaban Cakolli ADEM BERISHA(1948-2012) Kjo botë nuk është shtëpia jonë e përjetshme, sado e duam dhe e ndërtojmë, një ditë meodomos duhet të e lëmë,...

“Zambaku i Gjakovës” përmbledhje poetike nga Sabahate Byci

Zambaku i Gjakovës Zambaku i Gjakovës Sabahate Byci P o e z i Tiranë, 2009 =============================== Redaktor: Besim R CENGU Reçenca: Ymer DOMI Korektor: Ferit Dida Paraqitja grafike: Ornela Bita © Të drerjtat e...

“Krisma e Fjalës”, përmbledhje poetike nga Shaban Cakolli

JEHONA E SHEKUJVE Aty pran trotuarit rrokaqielli përgëdhel yjet më poshtë nën hije purgatori tenda e fshehur e mallkimit Në guvën e shpirtit Në guvën e shpirtit Shpresa – ylber amshimi ngrihet hark...

Mbi veprën me poezi “Tokë dardane” të autorit Shaban Cakolli

Shkruan: Ejup CERAJA TOKA DARDANE E NGRITUR NË METAFORË MALLI DHE KRENARIE Shaban CAKOLLI: “Tokë dardane”, poezi, DODONA – 1996- (Vështrim i shkurtër)   Në vend të hyrjes Këto ditë, pas...