Kriza financiare dhe ndikimi në prodhimin e automobilave

Kriza financiare e cila u paraqit në vitin 2007 e që edhe tani llogaritet se është në vazhdim e sipër tronditi tërë botën e zhvilluar si dhe në mas të mirë edhe atë në zhvillim e sipër. Tronditje dhe lëvizje të mëdha u realizuan gjatë kësaj periudhe. Ndër më të prekurit gjatë kësaj kohe ishin kompanitë e prodhimit të automobilave ose të pjesëve të tyre (Wikipedia, 2011).Ajo që është për tu vërejtur gjatë paraqitjes së krizave të mëdha të cilat prekin kompanitë është rënia e vlerave të aksioneve dhe kjo ndikon më marrjen e vendimeve të cilat kanë të bëjnë me tkurrjen e buxhetit për investime të hovshme. Në sferën e prodhimeve automobilistike “tkurrja” nënkupton zvogëlimin e buxhetit për studime të cilat çojnë në inovacione, së paku për një periudhë të caktuar për të tejkaluar humbjet në krizë të vazhdueshme siç është kjo tani.

Nga të dhënat më poshtë do të mund vetë të studioni ndikimin e krizës financiare tek kompanitë e prodhimit dhe logjikisht të krahasoni informacionet e prezantuarat rreth “humbjeve të mëdha” dhe ndikimit të tyre në biznes.

Modelet e paralajmëruara për vitin 2011
Të gjitha modelet e veturave të prodhuara nga kompanitë e caktuara janë modele me performanca të reja, investime të këtyre viteve të fundit.
Ford (10): Focus, Focus Turnier, Turneo Connect BEV, Kagu 2.0T Ecoboost, Ka 0.9, Fiesta 1.0+ST, B-Max, Transit, Focus BEV, C-Max Plug-in-Hybrid
Mercedes (10): CLS, SLK, C-Class, CLS 63AMG, C Coupe, E-Class V6, E-Class V8, SLS AMG Roadster, B-Class, M-Class
Chevorlet (9): Orlando, Captiva, Corvette, Aveo Hatchbacks, Aveo Rear stage, Cruze Hatchbacks, Camaro Cupe, Camaro Cabrio, Volt
Audi (7): A8 W12, A6, RS3, A6 Avant, Q3, A5, A5 Cabrio
VW (7): Jetta, Eos, Golf Cabrio, Beetle, Tiguan, Passat CC, Up
BMW/Mini (6): Sechser Cabrio, Einser M Coupe, Sechser, Einser Viertürer, Mini Coupe, M5
Toyota/Lexus (6): CT 200h, Verso S, LFA, GS, Yaris, Sportcoupe
Hyundai (5): i10, Crossover-Coupe, Genesis, i40 cw, i40
Kia/Smart (5): smart fortwo MY11, Picanto, Optima, Rio-Successor, smart fortwo electric drive
Mazda (5): 5 1.6 D, 5 2.0 Automatic, 3, BT-50, CX-3
Opel (5): Corsa, Antara, Zafira, Ampera, Astra GTC
Volvo (5): S60, V60 Drive, V70, XC 70, XC 90
Fiat (4): SUV, Punto Evo, Qudo Ecotech, Panda
Honda (4): Jazz Hybrid, Accord, Accord Tourer, Civic
Jeep (4): Wrangler, Patriot, Compass, Grand Cherokee CRD
Mitsubishi (4): i MiEV, ASX 2.0 CVT, Lancer, Cleartec
Nissan/Infiniti (4): GT-R, M35h, Micra Compressor, Leaf
Peugeot (4): Ion, 508, 508 SW, 3008 Hybrid 4
Renault/Dacia (4): Latitude, Laguna, Laguna Grandtour, Kangoo Rapid ZE
Citroën (3): C-Zero, DS4, DS5
Lacia (3): Ypsilon, 300 C, Grand Voyager
Porsche (3):  Panamera Hybrid, Panamera Diesel, 911 Carrera GTS
Seat (3): Exeo 2.0 TDI, Exeo ST Multitronic, Alhambra 4×4,
Skoda (3): Superb, Octavia, Yeti Greenline
Subaru (3): Forester, Trezia, Impreza
Suzuki (3): Swift 4×4, Kizashi 4×4, Swift Sport
Alfa Romeo (2): Giulietta TCT, Mit
Saab (2): 9-5 Sportkombi, 9-4x
Land Rover (1): Range Rover Evaque (Autoshow, 2011)
Referencat

– Wikipedia (2011), Automotive industry crisis of 2008–2010, http://en.wikipedia.org/wiki/Automotive_industry_crisis_of_2008%E2%80%932010, Së fundi vizituar më 17 Mars 2011
– Autoshow, Das Magazin (2011), Neuheiten 2011 auf einen Blick, Botimi i Marsit të vitit 2011.

Komentet nga Facebook:

Po këto i keni lexuar?

Komentoni