60+ thënie mbi paqen

thënie mbi paqen

Përgatiti: Skender Mustafi

1Muhammad AliNëse mund të fshikullosh çdo njeri në botë, asnjëherë nuk do ta njohësh paqen.
2Leo Tolstoy“Nëse më do ashtu si thua,” pëshpëriti, “bëje që të jem në paqe”.
3Jeremy AldanaDhimbja do të lëshojë, kur ti pajtohesh.
4AristoteliNuk mjafton të fitohet lufta; është më me rëndësi të organizohet paqja
5Ralph Waldo EmersonAskush s’mund të të sjellë paqe veç ti vetes.
6Desmond TutuNëse dëshiron të bësh paqe, ti nuk flet me miqtë, ti flet me armiqtë.
7Dalai Lama XIVKu injoranca është zotëruesi ynë, atje nuk ka mundësi për paqe të vërtetë.
8Ronald ReaganNjerëzit e lirë për të zgjedhur gjithmonë do të zgjedhin paqen.
9William WordsworthPusho dhe bëhu falënderues.
10Kurt CobainPaqe, dashuri, ndjeshmëri.
11Thomas MannLufta është vetëm ikje qyqare nga problemet e paqes.
12Muhamed AliBesoj në Islam. Besoj në Allah dhe paqe.
13Benjamin FranklinMadje edhe paqja mund të blihet me çmim shumë të lartë.
14Nelson MandelaËndërroj një Afrikë që është në paqe me veten.
15Virginia WoolfNuk mund të gjesh paqe duke shmangur jetën.
16AristoteliLuftojmë që të mund të jetojmë në paqe.
17Zinedine ZidaneE vetmja gjë që kam për të thënë është se babai im asnjëherë nuk luftoi kundër vendit të tij.
18Geraldine FerraroNuk duhet të kesh luftuar në fustë që të duash paqen.
19Pervez MusharrafIslami mëson tolerance, jo urrejtje; vëllazërim universal, jo armiqësi; paqe dhe jo dhunë.
20Pierre CorneillePaqja prodhohet nga lufta.
21Malcolm XNuk mund të e ndash paqen nga liria sepse askush nuk mund të jetë në paqe përderisa nuk ka liri.
22Anne Frank Ndërgjegjja e qetë e bën njeriu të fortë.
23Marianne WilliamsonPraktika e faljes është kontributi ynë më i rëndësishëm për shërimin e botës.
24AberjhaniFjalët ‘Të Dua’, dhe ringjallë miliona, në më pak se një sekondë.
25Daisaku IkedaËshtë e pa mundur të ngritët lumturia e njërit mbi dëshpërimin e tjetrit.
26Marvin GayeNëse nuk gjen paqe brenda vetes, nuk do ta gjesh askund.
27Martin Luther King Jr.Le të mos kënaqim etjen tonë për liri duke pirë nga kupa e hidhërimit dhe urrejtjes.
28Thich Nhat HanhMomenti i tanishëm është i mbushur me gaz dhe lumturi. Nëse je i vendosëm, do ta shohësh atë.
29Ringo StarrPaqe dhe dashuri, paqe dhe dashuri!
30BudaPaqja vije nga brendësia. Mos e kërko jashtë.
31Nënë TerezaPaqja fillon me buzëqeshje.
32Johann Wolfgang von GoetheNë të gjitha majat qëndron paqja.
33Dwight D. EisenhowerNe do të kemi paqe madje edhe nëse duhet të luftojmë për të.
34Jim MorrisonKur bën paqen me autoritetet, bëhesh autoritet.
35Jimmy CarterNe nuk do të mësojmë se si të jetojmë së bashku në paqe duke vrarë fëmijët e njëri tjetrit.
36Marcus Tullius CiceroE vetmja arsye e luftës është se ne mund të jetojmë në paqe të pa prekur.
37Theodore RooseveltLuftërat janë, sigurisht, për tu mënjanuar; por ato janë shumë më të mira se disa lloje të paqes.
38Ulysses S. GrantAsnjëherë nuk kam përkrahur luftërat përveç si mjete të paqes.
39Victor HugoPaqja është virtyt i civilizimit. Lufta është krimi i saj.
40Laura SchlessingerUnë vërtetë jam grua në paqe.
41Gerry AdamsTë bërit paqen, që kam gjetur, është më mire se të bërit luftë.
42Elie WieselPaqja është dhurata jonë për njëri tjetrin.
43Alan DershowitzJam çifut që mbështetë paqen.
44Elia KazanE vlerësoj paqen kur nuk është blerë me çmimin e mirësjelljes themelore.
45Adlai E. StevensonRealizimi i paqes është më i rëndë se realizimi i luftës.
46Dwight D. EisenhowerPaqja dhe drejtësia janë dy anët e së njëjtës monedhë.
47Marcus Tullius CiceroPaqja është liria në qetësi.
48H. L. MenckenLufta asnjëherë nuk do të ndalojë përderisa në botë nuk fillojnë të lindin foshnje me tru më të madh dhe gjëndra më të vogla mbi-veshkore.
49Margaret AtwoodAta nuk do të lë në të kesh paqe, ata nuk duan të kesh diç që ata nuk kanë.
50Nënë TerezaNë shtëpi fillon përçarja e paqes së botës.
51Alyson NoelMund të sillni dashuri të pa kushtëzuar dhe paqe pakufi.
52John F. KennedyNëse nuk mund t’i përfundojmë tani dallimet tona, së paku mund të ndihmojmë të bëjmë të sigurt për dallime.
53Pablo PicassoVeprimi është çelësi bazë për të gjithë suksesin.
54Brian CelioPërderisa them, më mirë do të huq ndonjë se sa të i bie ndokujt.
55HerodotiAskush nuk është aq budalla të preferojë luftë në vend të paqes, në të cilën, në vend që të varrosin të bijtë baballarët, baballarët varrosin djemtë e tyre.
56Dwight D. EisenhowerMendoj se njerëzit duan paqe aq shumë sa që qeveritë e ditëve të sodit më mire le të lënën rrugën e tyre dhe të lënë ata të e kenë atë.
57Ralph Waldo EmersonPaqja s’mund të arrihet me dhunë, ajo mund të mbahet vetëm me mirëkuptim.
58Ralph Waldo EmersonAskush s’mund të ju sjellë paqe veç vetes suaj.
59Eleanor RooseveltNuk mjafton të flitet mbi paqen. Duhet të besohet në të. Dhe nuk mjafton të besohet në të. Duhet të punohet në të.
60Wayne W. DyerTi ke çdo gjë që ke nevojë për paqe komplete dhe lumturi tërësore, tani.
61Havelock EllisNuk ka asgjë që ka arritur lufta e që  ne nuk do të  arrinim pa të.
62Mahogany SilverRainPaqja dhe besimi kërkojnë vite për tu ngritur dhe sekonda për tu shkatërruar.
63Hiro MashimaNëse paqja mund të vijë vetëm duke vrarë ndokënd, atëherë nuk e dua.
64Mahatma GandhiNuk mund të tundësh duart me grusht të shtrënguar.
65Robert FulghumPaqja nuk është diç të cilën e arrini duke e dëshiruar, është diç të cilën e bëni, diç që jeni, diç që bëni, dhe diç që e jepni.
66Skender MustafiNë paqe edhe paqes ia kthejmë prapanicën.

Komentet nga Facebook:

Po këto i keni lexuar?

9 Thoughts to “60+ thënie mbi paqen”

  1. ckemi dua te di me shume per paqen

  2. Megi Doçi

    Shume bukur

Komentoni